ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ

Ήρθε η ώρα για εκδρομή. Επισκεφτήκαμε το εκπαιδευτικό κέντρο ΄΄Δρω” στην Κρύα Βρύση Βλαχομάνδρας για να κατασκευάσουμε λαμπάδες από φυσική Κερήθρα.

Μας υποδέχθηκαν με μεγάλη χαρά σ΄αυτόν τον υπέροχο χώρο.

Φάγαμε το πρωινό μας για να πάρουμε δυνάμεις.

Και αφού αγγίξαμε και μυρίσαμε το βασικό υλικό για την κατασκευή μας την Κηρήθρα αρχίσαμε τις κατασκευές μας. Μία δημιουργία με τη συμμετοχή όλων των αισθήσεων.

Ωραίες έγιναν οι λαμπάδες μας αλλά κάτι τους λείπει. Ο στολισμός.

Τώρα είναι τέλειες. Τα καταφέραμε με συνεργασία και αλληλοβοήθεια.

Να και ο έπαινος μας.

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι -1-4-1024x765.jpg

Και τώρα ώρα για παιχνίδι.

Το απολαύσαμε το παιχνίδι σε αυτόν τον ωραίο χώρο μέσα στη φύση ήρθε όμως η ώρα της αναχώρησης.

Μια τελευταία ματιά και φύγαμε .

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας

4 Απριλίου. Η ημέρα αυτή έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια ημέρα σχολικής φιλοζωίας. Για το λόγο αυτό συνδεθήκαμε και παρακολουθήσαμε την πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική παρουσίαση της Πανελλαδικής φιλοζωικής και περιβαλλοντικής ομοσπονδίας -ομάδα παιδείας. Η παρουσίαση μας προβλημάτισε πυροδότησε συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων. Μας έδωσε όμως και την ευκαιρία για ωραίες κατασκευές με πολύ ωραίο μήνυμα.

ΩΡΑ ΓΙΑ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ

Το κουκλοθέατρο αποτελεί σημαντικό μέσο ψυχαγωγίας για τα παιδιά μας. Διασκεδάζουν να παίζουν τα ίδια και πολύ περισσότερο να παρακολουθούν παραστάσεις. Μια τέτοια ευκαιρία είχαμε την Δευτέρα. Παρακολουθήσαμε μια εξαιρετική παράσταση, για μικρούς και μεγάλους, από το θέατρο Χωρίς Αυλαία στο Τεχνουργείο -Πολυχώρος Τέχνης στην πόλη μας. “Το κορίτσι που ζήτησε μια βελόνα, μια απλή βελόνα” βασισμένη στο ομώνυμο παραμύθι του Χρήστου Μπουλώτη.

Μετά το τέλος της υπέροχης παράστασης έγινε το κάθε παιδί πομπός δημιουργίας μέσα από τις εκπαιδευτικές δράσεις που ακολούθησαν.

Τέλος θαυμάσαμε τις υπέροχες κούκλες από κοντά και ξεναγηθήκαμε στα παρασκήνια.

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για όλους.